Su Tesisatçısı Nedir , Neler Yapar?

Su Tesisatçısı Nedir?

Su tesisatçısı , oturduğumuz veya zaman geçirdiğimiz mekanların gaz boruları , su boruları gibi döşeme olan boruların tıkanıklıklarını açan usta kişilerdir.Tıkanıklığı açması yanı sıra onarım işlemlerini de üstlenirler.Aynı zamanda tuvalet ve lavabo gibi gideri bulunan birçok alanda onarım yaparlar.Bulunduğunuz yapıların mutfak , banyo , tuvalet gibi boru döşenen yerleri inşaat sırasında döşemesini de etkin rol oynarlar.

Su Tesisatçısının Görevleri nelerdir?

 • Tıkanık boruları açar , değiştirir ve onarımını yapar.
 • Su kaçaklarındaki sızıntı yapan yerin onarımını yapar.
 • Elinde bulundurduğu birçok teknolojik aletlerle arıza nedenini bulur.
 • Arıza nedenini bulduktan sonra planlamasını yapar.
 • Bulaşık ve çamaşır makinesi gibi aletlerin tıkanıklığını açar.
 • Tıkanık veya onarım işlemlerini halleder.
 • Su Tesisatçıları, sıhhi tesisat sistemlerinin düzdün çalışıp çalışmadığını belirleyip planları doğrultusunda onarımını yapar.
 • Klozet, küvet gibi sistemlerin giderlerini açar.
 • Eskimiş ve kullanımı kötü olan makine armatürlerini onarır veya duruma bağlı olarak değişimini yapar.
 • Su Tesisatçıları , gider borularındaki çağı tespit eder.
 • Banyo Lavabosu , Mutfak Lavabosu ve tuvalet giderlerini temizler
 • Müşterilere gerekli soru ve merak ettiklerini cevaplar.

Su Tesisatçısının Özellikleri Ve Becerileri

Konuşma yetisinin iyi olması gerekli 

-Dinleme konusunda üstün beceri sağlamalı

-Zamanı iyi kullanması gerekli

-Verilen işi plan doğrultusunda yürütmeli

-Malzemeleri doğru amaç için kullanması gerekli

Su Tesisatında Kullanılan Malzemeler?

-Boru Ek Parçaları ve Nipeller

-Vanalar

-Su Isıtıcıları

-Pompalar

-Hortum Rekoru

-Te Aparatı

-Pislik Tutucu

-Küresel Vana

-Çekvalf

-Dirsek

-Manşon

Su Tesisatında Boru Kulanımı

Öncelikle kullanacağımız borunun hangi alanda kullanacağımızı bilmemiz lazım çünkü su tesisatında kullanılan borular temiz su , kirli su , atık su gibi alanlara ayrılmaktadır.Yapıya uygun olarakta boru seçimi yapılır.Suyun yapısını değiştirmeyecek borular kullanılmaldır.Özellikle korozyona karşı duyarlı malzemeler içeren borular kullanılmalıdır.Sıcak su ısısına ve su basıncuna dayanıklı olması gerekir.Bir çok çeşidi olan tesisat borularının sızma yapmayan bu sorunu önleyici boruları tercih edilmesi gerekmektedir.

Su Tesisatında Kullanılan Borular

-Plastik Boru

Plastik boru kireç tutmaması nedeni ile en çok tercih edilenler arasındadır.Plastik olmasından dolayı sağlam olmadığı düşünülsede plastik boruların donma olayı olmaz ve daha uzun ömürlüdür.Gerişim dönüşüm özelliğine sahip bu burular hafifi ve sayanıklıdır.Asit gibi çözücülere nispeten daha dayanıklı ve üretimi daha kolaydır.Aynı zamanda PVC özelliğinede sahiptir.

-Çelik Boru

Genel kullanım alanı sıcak su tesisatı olan çelik borular daha esnek bir yapıya sahiptir.Isıya dayanıklı olduğu için su sesini dışarı vermez.Yüksek su basıncına karşı dayanıklıdır ve hem sıcak su hemde soğuk su borusu olarak kullanılır.

-Bakır Boru

Eskime ve yıpranma payı olmayan bu borular yapıtların inşaası sırasında kullanımı gerçekleşir.Yüksek sıcaklıkta bile gaz ve oksijen geçirmeme özelliği taşimaktadır.Kolay boyanabilme özelliğine sahip olan bu borular aynı zamanda çevre dostudur.Geri dönüşümü olan bu maddenin yüksek basınca karşıda dayanıklıdır.

-Prinç Boru

Pirinç borular, genel kullanım olarak su depolarında , su kuyularında ve su hattaları gibi alnlarda kullanım sağlanmaktadır.Isıya karşı dirençli olan bu borular kurşun içermektedir.İçinde bakır bulunan prinç boruları uzun kulanım sağlar.

-Galvanizli Çelik Boru

Galvanizli borular zamanla paslanma yaptığı için kullanımı çok nadirdir.Aynı zamanda korozyona meyilli olan bu borular kuyu veya kanal gibi alanlarda kullanımı sağlanıyor.

Scroll to Top
Sohbeti Aç
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?